Yükleniyor

Sağlığınız söz konusu ise tercihiniz kusursuz olmalı.

Size Özel

Temel Check Up Programı

Temel Check Up Programı en kapsamlı Check Up Programımız olup; genel anlamda sağlık kontrolü yaptırmak isteyen hasatlarımızın başvurduğu bir uygulamamızdır.

 

Dünyada her yıl 55.5 milyon insan çeşitli nedenlerden ölmektedir. Ölüm nedenleri ülkeler, coğrafyalar, kültürler ve ırklar arasında değişiklik gösterse de başlıca ölüm nedenlerini kalp hastalıkları (%33), kanserler (%23), tansiyon ve diyabete bağlı hastalıklar (%6), kronik akciğer hastalıkları (%4), ve kazalar (%4) oluşturmaktadır (12). Hastalıkları etkileyen aktörler, obesite, stresli yaşam, sigara, alkol ve madde kullanımı, genetik faktörler ve riskli davranışlar ilk sıralarda bulunmaktadır ). 

Sağlıklı gözüken insanların görüşme, fizik muayene, laboratuar tetkikleri gibi bir dizi standart işlem kullanarak belli aralıklarla değerlendirilmeleri anlamına gelen Periyodik Sağlık muayeneleri (PSM) halk sağlığı ile birinci basamak sağlık hizmetleri arasındaki bağlantı köprüsüdür, yılda iki kez (6 ayda 1) belli testlerle taranması şeklinde gerçekleşmektedir. Günümüzdeki PSM önerileri artık yaşa, cinsiyete ve risk gruplarına göre özelleştirilmiş bulunma ve Check-Up programlarıyla birikte yönetilmektedir.

KANSER ve CHECK-UP 

Günümüz insanı, teknolojik gelişme ile birlikte paralel giden ve her geçen gün artış gösteren bir tehlikenin içinde bulmuştur kendini: Kanser. 

 

Peki kanser nedir? 

Kanser; anormal vücut hücrelerinin başıboş yani kontrolsüz bir sekide üremeleri ile meydana gelen bir çeşit hastalıktır. Ya da hücreler bilinmeyen bir nedenle, emir ve kontrolsüz olarak anormalleşmeye ve bölünmeye başlarlar. Böylece vücutta ihtiyaçtan fazla sayıda hücre meydana gelmeye baslar ve bu hücre çoğalmasından oluşan kötü urlara kanser denir. 

Kanser 100` den fazla çeşidi olan bir hastalık grubudur. 

Kanser hücreleri etraftaki dokuları istila ederek, ak veya kırmızı kan damarları ile vücudun diğer taraflarına yayılırlar. Buna metastaz (yavrulama) denir. 

Erken teşhis edilebilirse kanser tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır. 

Kanserden korunmanın iki yolu vardır:

1-Kanser yapan etkenlerden kaçınma (Sigara, fazla yag tüketimi, zararlı ışınlar, kimyasal maddeler, vb.) 

2-Erken Teşhis 

Kanser ne kadar erken teshis edilirse, tedavisi de o kadar başarılıdır ve hasta da o oranda uzun yasar.  (Özellikle bayanlar için yılda iki kez yapılacak Smear testi ve Mamografi, rahim ağzı kanseri ve meme kanserinde %90 başarı elde etmektedir).